Astralna Machina

Budowa Astralnej Machiny to jedno z największych wyzwań stojących przed graczami Vallheru, jednocześnie jest to cel wymagany do ukończenia gry. Astralna Machina może być wykonana wyłącznie przy współpracy całego klanu składającego się z co najmniej kilku-kilkunastu dobrze zorganizowanych graczy z przedstawicielami większości profesji dostępnych w grze. Ale czym jest właściwie ta mityczna Machina Astralna, nad której budową głowią się wszystkie rasy i dążą do jej ukończenia bez względu na konsekwencje?

Czym jest Astralna Machina?

Sama Machina powstała już w pierwotnej wersji Vallheru, pod koniec jej istnienia. Od tego czasu pojawiała się w każdej następującej odmianie gry, takiej jak Orodlin, Khazbanar czy Redoran. Mimo to nigdy nie została opisana w sposób jednoznaczny, stając się w ten sposób czymś niezidentyfikowanym i ulotnym, niczym Graal do którego odnalezienia dążą wszystkie rasy Vallheru.

Zamiast tworzyć pełny gracji opis wiekopomnego ustrojstwa, który odebrałby możliwość stworzenia własnego wyobrażenia o Machinie, poprosiłem część graczy o przedstawienie swojej wizji. Która wersja najbardziej odpowiada Twojemu wyobrażeniu?

Proces budowy

Budowa Machiny, jak już wspomniałem, należy do największych wyzwań postawionych przed graczami. Klan chcący stworzyć machinę w pierwszej kolejności musi zebrać odpowiednią ilość planów, map i przepisów astralnych. Natknąć na nie się można wszędzie, zwiedzając las i góry, penetrując labirynt i opuszczoną siedzibę czarnoksiężnika. Zdarzyło mi się nawet wydłubać część spomiędzy zębów po spałaszowaniu podejrzanego gulaszu w Karczmie. Jak to się dzieje, że części tak cennych dokumentów walają się po okolicy? Ciężko powiedzieć, być może wraz z nadejściem nowej ery Machina musi pierdyknąć, a nam pozostaje zbierać porozrzucane naokoło pozostałości. Planami można także handlować na rynku. Trzeba też dbać o swoją skrytkę z planami znajdującą się w banku, bowiem mogą zostać skradzione przez innych graczy.

Kiedy już zbierzemy plany, mapy i przepisy, możemy przystąpić do ich realizacji. Każdy z kolejnych kompletnych elementów pozwoli nam na zdobycie kolejno Astralnych Komponentów, Konstrukcji i Mikstur.

Mapy Astralne – Astralne Komponenty

Mapy posłużą klasom walczącym jako drogowskaz do potworów czekających, by dostać oklep. Pamiętaj jednak, że każdy kolejny potwór jest coraz potężniejszy, a każda mapa po użyciu natychmiast się rozpada. Nie ma również gwarancji, że po pokonaniu potwora znajdziemy przy nim Astralny Komponent.

Liczba Astralnych Komponentów potrzebnych do budowy
Ząb Galabrezu 8
Ognisty pył 8
Pazur Zgłębiczarta 6
Łuska Skolopendry 6
Macka Krakena 4
Piorun Tytana 4
Żebro Licha 2

Plany Astralne – Astralne Konstrukcje

Jedyną profesją bez bezpośredniego udziału w budowie machiny jest Jubiler. Może być to związane z efektami ubocznymi zauważalnymi u długotrwałych użytkowników pierścieni.

Plany Astralne umożliwiają wybudowanie Astralnych Konstrukcji graczom reprezentującym profesje stolarza lub kowala. Do ich wyprodukowania potrzeba ogromnych ilości surowców, niezbędne jest więc zaangażowanie górników, traperów oraz drwali. Wyłącznie najwybitniejsi przedstawiciele tych klas są w stanie prawidłowo odczytać plany. Dobrą wiadomością jest, że rzemieślnicy chyba lepiej dbają o dokumenty, bo potrafią je wykorzystać więcej niż raz. Jednak nieudana próba kończy się zmarnowaniem wszystkich surowców bezpowrotnie.

Liczba Astralnych Konstrukcji potrzebnych do budowy
Astralny komponent 10
Gwiezdny portal 8
Świetlisty obelisk 6
Płomienny znicz 4
Srebrzysta fontanna 2

Przepisy Astralne – Astralne Mikstury

Jeśli chodzi o przepisy, to należy je podsunąć najbardziej podejrzanym typkom w krainie, czyli alchemikom, wraz z dużą ilością ziół. Przekonanie jednego z nich, by zamiast bimbru wykonał Mikstury Astralne jest już nie lada osiągnięciem. Do tego dochodzi ogromne zapotrzebowanie na zioła, warto więc zaprzyjaźnić się z jakimś zielarzem. Przepisy, podobnie jak plany, są wielorazowego użytku. W przypadku nieudanej próby wykonania mikstury, zioła także przepadają bezpowrotnie.

Pamiętaj, że wyłącznie najlepsi rzemieślnicy są w stanie wykonać poszczególne części. Wykonanie każdego kolejnego elementu jest coraz trudniejsze.

Liczba Astralnych Konstrukcji potrzebnych do budowy
Magiczna esencja 10
Gwiezdna maść 8
Eliksir Thindila 6
Astralne medium 4
Magiczny absynt 2

Surowce i zioła

Brzmi prosto? Niestety to tylko część pracy. Prawdziwą mordęgą jest zebranie odpowiedniej ilości surowców, by to wszystko wyprodukować. Materiały pochłaniane na stworzenie Machiny mogą wyglądać astronomicznie, jednak właśnie dlatego jest to zadanie dla całego klanu. Wymaga ono współpracy drwali, górników i traperów z kowalami, stolarzami i alchemikami, a także z klasami walczącymi. Tylko razem ten sukces da się osiągnąć.

Minimalna ilość ziół potrzebna do wykonania Astralnej Machiny
Illani 172000
Nutari 86000
Illanias 120000
Dynalca 50000
Minimalna ilość surowców potrzebna do wykonania Astralnej Machiny
Adamantyt 148000
Kryształ 69500
Meteoryt 10500
Mithrill 160000
Drewno sosnowe 304000
Drewno z leszczyny 180000
Drewno cisowe 95000
Drewno z wiązu 50000
Sztabki stali 25000
Ruda żelaza 37500
Ruda miedzi 170000
Ruda cyny 100000
Ruda cynku 70000
Węgiel 500000

Do ilości surowców z powyższej tabeli warto doliczyć co najmniej 20% na nieudane próby.

Budowa Astralnej Machiny

No dobrze, powstały wszystkie konstrukcje, mikstury, wszystkie stworki gryzą piach a trofea wiszą na ścianie w hali balowej klanu. Udało się? Nie, to jeszcze nie koniec, nie licz na to. Stajemy na ostatniej prostej, mając przed sobą ostatnie kilka dni walki. Po wrzuceniu wszystkich części do siedziby klanu pojawi nam się możliwość przeznaczenia energii na budowę. Wymagane jest przeznaczenie 10000 punktów energii, przy czym można przekazać wyłącznie 2000 dziennie. Każdy z członków klanu może dorzucić taką ilość energii jaką zapragnie. To brzmi prosto, ale jak zwykle by pokrzyżować nasze plany czekają podstępni złodzieje.

Złodzieje z konkurencyjnych klanów mogą dokonać sabotażu na budowie naszej Machiny, przez co budowa opóźni się o kolejne dni. Pozostałe klany mogą także atakować nasz klan, jednocześnie uszkadzając Machinę w przypadku odniesionego zwycięstwa. Tyle pracy, a wciąż nie ma gwarancji sukcesu! Pamiętaj więc, by nie bagatelizować znaczenia złodziei, a także wojsk i fortyfikacji w klanie.

Dotychczasowi zwycięzcy

Jaka czeka nagroda za zbudowanie Machiny? Jest duża szansa, że król Even spojrzy na Ciebie przychylnym okiem, może nawet wyjątkowo odpisze na Twojego maila. Na taki zaszczyt nie ma się mimo wszystko co nastawiać. Główną nagrodą jest wieczna chwała i wpis upamiętniający zwycięstwo w Galerii Machin, znajdującej się w każdym z miast w grze.

W ciągu trzech dotychczas rozegranych Er budowa Machiny powiodła się trzykrotnie klanowi Bractwo Północnego Miecza. Kto wie, być może w kolejnej erze to Ty zapiszesz się w historii jako przywódca wielkiego klanu, który ukończył Machinę, albo robak grzebiący w ziemi po ostatnią bryłkę węgla, by dorzucić ją od siebie dla wiecznej chwały klanu? Czegóż można chcieć więcej? Pytanie retoryczne. Niczego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *