Gry tekstowe RPG

tekstowe gry rpg

Internet się zmienia, technologia ewoluuje w ogromnym tempie. Gry tekstowe RPG oparte na przeglądarce internetowej niegdyś cieszyły się ogromną popularnością. Było tak głównie ze względu na małe wymagania sprzętowe lub wręcz brak wymagań. Któż bowiem w dzisiejszych czasach nie posiada dostępu do internetu i zainstalowanej dowolnej przeglądarki? Co jednak przyciągało ludzi do gry w tekstowe RPG poza dostępnością? Skąd bierze się magia gier opartych na silniku Vallheru?

Zalety gier tekstowych RPG

Fabuła

Tradycyjne gry RPG
W grze można rozegrać sesję RPG z prawdziwego zdarzenia.

Niemal wszystkie legendarne gry RPG cieszące się niesłabnącą popularnością mimo upływu lat zawdzięczają swój status fabule, która na stałe utarła się w głowach graczy. W przypadku gier na silniku Vallheru ciężko mówić o fabule, można by powiedzieć, że jednocześnie jest i jej nie ma. Jak to możliwe? Otóż w zależności od podejścia twórców danej gry Vallheru (jak np. Redoran, Westworld czy Khazbanar), czasem pojawiały się wątki i sesje RPG prowadzone w wieściach i na forum. Ciężko jednak mówić o tym, że to fabuła prowadziła grę – gracz mógł z powodzeniem zaistnieć w grze nie biorąc jednocześnie w ogóle udziału w sesjach. Stąd tworzyły się irracjonalne podziały na graczy „klimatycznych” oraz „mechanicznych”, co niepotrzebnie tworzyło w grze dwa obozy. Z kolei w oryginalnym Vallheru zapoczątkowanym przez króla Thindila odgórnych sesji nigdy nie było.

Nie znaczy to jednak, że w grze brakowało fabuły. Główny wątek nakreślają cele gry, to jest pokonanie Strażnika Skarbu przez indywidualnego gracza oraz wykonanie Astralnej Machiny przez klan. Nigdy jednak nie było to obrane w przesadne fabularne rysy. To co najbardziej wyróżnia oryginalne Vallheru, to gracze, którzy prawdziwą fabułę tworzyli po prostu grając. Do dziś echem rozbrzmiewają wojny toczone pomiędzy klanami, wciąż żywe są emocje towarzyszące wyścigom po tytuł bohatera, a dawne spory niezmiennie wzbudzają kontrowersje. To właśnie sprawia, że w grze wciąż obecni są gracze, którzy rozpoczęli swoją przygodę kilkanaście lat temu, często w wieku nastoletnim, a dziś wracają z ochotą do dalszej gry mimo dorosłości, codziennych obowiązków, pracy. W grze wciąż obecne są klany, których historia została zapoczątkowana w pierwszej odsłonie Vallheru.

Gracze

To przenosi nas płynnie do drugiego i trzeciego punktu wyróżniającego gry tekstowe RPG. W tego typu grach Twój wiek nie ma znaczenia. Gra jest dostępna dla każdego i każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.

gracze
W Ogórowo Vallheru gra wyłącznie elita.

Niezależnie od wieku, spotkasz w grze swoich rówieśników, a różnica wieku nigdy nie będzie przeszkodą w dobrej zabawie. Do tego dochodzi niewątpliwa zaleta, jaką jest czas potrzebny na grę. Jeśli w zapracowanym życiu masz wyłącznie paręnaście minut dziennie, by zajrzeć do gry, to wcale nie stawia Cię na przegranej pozycji. Dzięki rozbudowanym klasom różnego rodzaju, każdy jest w stanie dostosować swoją postać do własnych możliwości czasowych. W ten sposób w jednej grze brać udział mogą zarówno osoby chcące poświęcić niewielką ilość czasu, jak i osoby szukające wielogodzinnej rozrywki. A żadna z tych osób nie będzie promowana i ma równe szanse na zaistnienie w krainie.

Czy granie w tekstowe gry RPG coś kosztuje?

Nie można również zapominać, że gry tekstowe RPG oparte na silniku Vallheru od zawsze są darmowe. A przynajmniej te wywodzące się bezpośrednio od pierwotnego Vallheru założonego przez króla Thindila.

Netflixowy wiedźmin
Zaoszczędzonego grosza na grze możesz rzucić chociażby wiedźminowi.

Nigdy nie było mowy o kontach premium, dzięki którym gracz mógłby uzyskać przewagę nad pozostałymi, czy jakichkolwiek innych form wsparcia. Wszyscy gracze stają od początku do końca przed równą szansą. Warto również wspomnieć, że gry tworzone są non-profit przez programistów, którym należą się w tym miejscu wyrazy szacunku i podziękowania za ogrom poświęconego prywatnego czasu, a serwery utrzymywane są z niewielkich składek organizowanych przez samych graczy.

Strona wizualna

Gry tekstowe, jak sama nazwa wskazuje, są niemal całkowicie pozbawione elementów wizualnych. Ilość tekstu może pozornie odstraszać nowych graczy, jest to naturalna konsekwencja wzrostu atrakcyjności wizualnej współczesnych gier. A także mniejszego zainteresowania czytaniem w ogóle, porównując do lat powstania silnika Vallheru.

Czytanie książek a gry tekstowe RPG
Żródło: http://sonar.wyborcza.pl/sonar/7,156422,23137454,czytelnictwo-ksiazek-nie-spada.html?disableRedirects=true

Czy jednak oznacza to, że przy spadku zainteresowania czytelnictwem, przy jednoczesnym wzroście popularności efektownych gier komputerowych gry tekstowe RPG skazane są na definitywną porażkę? Trzeba zwrócić uwagę, że sama gra wcale nie oznacza konieczności przekopywania się przez liczne stronice tekstu, by dotrzeć do niezbędnych informacji. Sama rozgrywka nie oznacza spędzania godzin na lekturze, a brak ilustracyjnego przedstawienia świata ma ogromną zaletę – pozwala każdemu z graczy puścić wodze fantazji, pobudza wyobraźnię i pozwala dowolnie kreować świat, zarówno we własnej głowie, jak i w grze. Jeśli więc obawiasz się, że nadmierna lektura odbierze Tobie przyjemność z grania lub obawiasz się braku czasu na wertowanie ogromnej ilości tekstu możesz być spokojny/a. Z drugiej strony, jeśli właśnie tego oczekujesz, pobudzenia wyobraźni poprzez literacką stronę tekstowych RPG, znajdziesz tutaj również coś dla siebie.

Czy warto więc czytać?

Nosacz
Nie każdy doceni zalety tekstowych gier RPG.

W grze znajdują się elementy, które pozwolą zanurzyć się w przyjemnej lekturze, a wnikliwe przewertowanie tekstu może wypłacić dodatkowymi korzyściami (przykładem mogą być tekstowe przygody, na które możemy trafić w Labiryncie). Co więcej, gra zawiera też liczne lokacje, poprzez które gracze mogą dzielić się własną twórczością, jak Biblioteka czy Plotki. Nic nie stoi także na przeszkodzie w rozgrywaniu długich, fabularnych sesji RPG. W grze dostępna jest Karczma, czyli czat z aktywną funkcją dodawania NPC. Krótko mówiąc, idealne miejsce do rozgrywania sesji RPG z prawdziwego zdarzenia. Dostępne jest również wewnętrzne Forum gry.

Forum gry

I to właśnie Forum jest ostatnim, lecz nie najmniej istotnym elementem gry, o którym należy wspomnieć. To właśnie tutaj gracze poznają się, nawiązują ze sobą pierwsze interakcje. To Forum sprawia, że gra wciąż żyje. Nieustające codzienne rozmowy, nietuzinkowe poczucie humoru i zwarta społeczność sprawiają, że gra daje nam poczucie prawdziwego, wewnętrznego świata. W grach Vallheru to właśnie społeczność jest najsilniejszym elementem spajającym krainę i sprawiającym. I mimo postępu technologicznego gry tekstowe są wciąż żywe. W licznych kontynuacjach gier opartych na silniku Vallheru czy też Orodlin narodziło się wiele przyjaźni, a nawet kilka miłosnych związków. To pokazuje jak silnie angażująca potrafi być społeczność tekstowego RPG. Jeśli więc zechcesz dołączyć do gry, nie zapomnij koniecznie zajrzeć na Forum i nie bój się kontaktu z innymi graczami!

Podsumujmy więc…

Dlaczego warto grać w gry tekstowe w 2020 roku?

Decydując się na dołączenie do Ogórowo Vallheru możesz być pewny/a, że Twoja gra i postać będą miały realny wpływ na to, co dzieje się w grze. Co za tym idzie staniesz się jednym z czynników tworzących fabułę i historię gry.

Gra jest prawdziwym, żyjącym światem, rywalizacja pomiędzy graczami i klanami jest realna i niesamowicie wciągająca. Twoje czyny i Twoja postać mogą odbić się echem w całej krainie, a Twoje imię zaistnieć na ustach wszystkich graczy. A może wolisz zostać szarą eminencją i po cichu pociągać za sznurki, kierując losami pozostałych graczy?

Do gry możesz dołączyć bez względu na wiek. Spotkasz tutaj osoby z szerokiego przedziału wiekowego i w żaden sposób nie wpłynie to negatywnie na rozgrywkę. Wręcz przeciwnie!

Gra jest całkowicie darmowa – od momentu rejestracji, poprzez całą rozgrywkę. W grze nie ma ukrytych płatności, kont premium czy innych form wsparcia postaci.

Niezależnie od ilości czasu jaką dysponujesz, zawsze znajdziesz tutaj miejsce dla siebie. Możesz grać zarówno poświęcając wiele godzin dziennie, jak i kilkanaście minut. Różnorodność klas i rozgrywki pozwala dostosować je do Twoich możliwości i w dalszym ciągu umożliwić osiągnięcie największych sukcesów.

Jedyną prawdziwą granicą jest Twoja wyobraźnia i kreatywność. Obraz gry kreowany jest przez graczy – w tym Ciebie.

Brak wymagań sprzętowych – wystarczy dostęp do internetu i dowolna przeglądarka. Nie ma potrzeby instalacji czegokolwiek. To sprawia, że grać możesz w każdej chwili i w każdym miejscu na świecie.

Niepowtarzalna społeczność i prawdziwe przyjaźnie zawiązywane na lata. Tego możesz się z całą pewnością spodziewać po Ogórowo Vallheru. Wystarczy spojrzeć na graczy, którzy od kilkunastu lat wciąż spotykają się w grze. Czas byś i Ty dołączył/a!

5 KOMENTARZE

  1. Wydawać by się mogło, że to idealny format gry dla mnie! Nie wiem tylko, czy podołałbym pod kątem czasowym, niby nie potrzeba aż tak dużo czasu, ale lubię się w coś angażować na 100% 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *