Największe i najbardziej popularne światy fantasy

Gry RPG mogą przyciągać i fascynować wieloma rozmaitymi elementami: fabułą główną, wątkami pobocznymi, systemem walki czy szatą graficzną. Jednak bez wątpienia najważniejszym czynnikiem jest oryginalność, niesamowitość oraz intensywność wykreowanego przez twórców uniwersum. To właśnie w tym wymiarze w sposób najbardziej dobitny przejawia się wyobraźnia autorów danej gry. Każda gra, książka czy inne dzieło fantasy wymaga dopracowanego, wiarygodnego uniwersum. Jednym z pierwszych światów fantasy była z pewnością tolkienowska Arda wraz z zlokalizowanym na niej Śródziemiem – kontynentem, na którym rozgrywały się akcje takich powieści jak „Władca Pierścieni” czy „Hobbit”. Od dziesięcioleci powstają jednak nowe fabuły, a wraz z nimi – nowe światy.

Zapomniane Krainy (Forgotten Realms)

Zapomniane krainy to jeden z największych i najpopularniejszych światów fantasy. Stworzony został przez Eda Greenwooda na potrzeby wydanej w 1986 roku pierwszej edycji gry RPG Dungeons & Dragons i od tego czasu jest systematycznie rozwijany.

Najlepiej poznaną i opisaną częścią tego świata jest leżący na planecie Abeir-Toril kontynent Faerûn, stanowiący jej centrum ekonomiczne oraz kulturowe. Pozostałe kontynenty to m.in. Maztika (kulturowo i geograficznie nawiązującą do Ameryki prekolumbijskiej) czy Zakhara (kraina w dużym stopniu wzorowana na świecie arabskim), które zostały wprowadzone w drugiej edycji gry.

Zapomniane Krainy (mimo swojej złożoności) bywają często nazywane ikonicznym, a wręcz stereotypowym, nudnym przykładem „baśniowego fantasy”.

Warhammer

Śmiało można powiedzieć, że Warhammer wraz z Dungeons & Dragons (cytując Ramzesa) „położyły duchowe podwaliny” pod gatunek gier RPG. Stworzony przez Games Workshop na potrzeby gier bitewnych świat, podobnie jak wiele innych uniwersów fantasy, w dużej mierze nawiązuje do państw późnośredniowiecznej Europy (a właściwie całego świata). Nie jest jednak tak sielankowy, jak większość z nich – z ciągłym widmem zagłady wpisuje się w setting dark fantasy, z charakterystycznym dla siebie motywem Chaosu.

Uniwersum Warhammera w ciekawy sposób nawiązuje do krajów i kultur naszego świata z motywami znanymi z klasycznego fantasy, szczególnie tolkienowskiego (można w nim znaleźć miejsca wprost nawiązujące do znanego z „Władcy Pierścieni” i „Silmarillionu”, Shire czy Lothlórien) oraz twórczości Brama Stokera.

Bohaterowie gier i książek, których akcja rozgrywa się w tym świecie, muszą dodatkowo zmagać się z pierwotnymi siłami Chaosu oraz mutacjami – spaczeniem, co podkreśla jego mroczny charakter.

Kontynuacją koncepcji świata Warhammera jest uniwersum Warhammera 40 000, utrzymane w klimacie dystopijnego science fiction, w którym Chaos i spaczenie nadal są obecne, tworząc niepowtarzalny klimat.

Warcraft

W wykreowanym w 1994 roku przez amerykańskie studio Blizzard Enternainment uniwersum Warcrafta rozgrywają się między innymi takie gry jak seria Warcraft oraz swego czasu najpopularniejsza gra MMORPG – World of Warcraft. Świat ten wpisuje się w nurt klasycznego fantasy, jednak obecne są w nim także motywy dark fantasy czy science fiction. Również tutaj twórcy zdecydowali się na wiele nawiązań do naszego, rzeczywistego świata.

Ciekawym zabiegiem jest podział uniwersum na dwa wszechświaty: Bezkresną Ciemność – wymiar fizyczny – oraz Wypaczoną Otchłań – chaotyczny wymiar astralny. Obydwa wszechświaty posiadają swoje słońca, księżyce i planety.

Najbardziej znanym światem z tego uniwersum jest planeta Azeroth, zamieszkana przez wiele inteligentnych ras i będąca miejscem akcji większości osadzonych w nim gier. To właśnie tam rozgrywa się konflikt między siłami Przymierza i Hordy, będący istotną częścią świata przedstawionego Warcraft czy World of Warcraft.

Might and Magic

Escaton – postać występująca w Might and Magic VIII

Ciężko znaleźć fana gier strategicznych, który nie zna serii Heroes of Might and Magic, na czele z legendarną wręcz trzecią częścią. Rozgrywa się ona w tym samym uniwersum, co popularna niegdyś (chociaż już nieco zapomniana) seria RPG Might and Magic, będąca z pozoru typowym fantasy, jednak w istocie łączącym w sobie cechy klasycznej fantastyki oraz science fiction.

Przedstawiony w grach z serii „Mocy i Magii” świat jest wynikiem degeneracji ras stworzonych przez niezwykle zaawansowane technicznie istoty-bogów, zwane Starożytnymi. Na wskutek podboju galaktyki przez odwiecznych wrogów Starożytnych – Kreegan, utracili oni kontakt ze swoimi koloniami, które z biegiem czasu popadły w barbarzyństwo. Konflikt ten stoi u podstawy fabuły gier z serii Might and Magic.

The Elder Scrolls

Skyrim, Oblivion oraz oczywiście Morrowind – to tylko niektóre gry z legendarnej serii The Elder Scrolls. Wszystkie z nich rozgrywają się w uniwersum położonym na kontynencie Tamriel, będący absolutnie fantastyczną mieszanką kultur, występujących w nim stworzeń i magii.

Tamriel podzielone jest na dziewięć, zróżnicowanych pod względem geograficznym, klimatycznym, etnicznym czy kulturowym, prowincji. Są to: Wysoka Skała, Skyrim, Morrowind, Hammerfell, Cyrodiil, Puszcza Valen, Elsweyr, Czarne Mokradła oraz Wyspy Summerset. Akcja każdej z gier osadzonej w tym uniwersum rozgrywa się w innej prowincji. Jedyną grą, w której możliwe jest zwiedzenie całego kontynentu Tamriel jest The Elder Scrolls: Arena (docelowo taka możliwość ma być również w grze The Elder Scrolls Online).

Biorąc pod uwagę kosmologię, historię i geografię świata, The Elder Scrolls jest zdecydowanie jednym z najlepiej zaprojektowanych światów na potrzeby gier komputerowych.

Autor: Even

Miłośnik (chociaż w bardziej casualowym wydaniu) RPG, fantastyki oraz science fiction. Hobbystycznie programuje, tworzy i rozwija strony internetowe, a czasami nawet pisze teksty. Zawodowo z kolei poszedł bardziej w stronę marketingu.

Autor Opublikowano Kategorie Fantasy, RPG

1 KOMENTARZ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *