Planowane zmiany w Nowej Erze

Trochę tutaj przycichło (właściwie to nigdy nie zrobiło się głośno), więc postanowiłem naskrobać na szybko wpis odnośnie planowanych zmian dotyczących walki / balansu, które z dużym prawdopodobieństwem będą obowiązywać od nowej ery.

Całkowite usunięcie zmęczenia w walce. Z tą propozycją spotykałem się wiele razy na różnych grach. Wkleję tutaj choćby topic ze starego forum Amorion, autorstwa mojego dawnego wodza, Bimbromira: link.
Uważam, że nie tylko sprawi to, że gra stanie się ciekawsza (choćby właśnie poprzez umożliwienie kombinowania z niestandardowymi obecnie buildami pod szybkość), ale i przyjemniejsza, a co ważniejsze – przystępniejsza. Kilka razy spotkałem się z pytaniami ze strony graczy mniej zaznajomionych z silnikiem, którzy nie wiedzieli dlaczego nagle w walce nie są w stanie wykonać żadnej akcji, a potwór zaczyna zadawać im maksymalne obrażenia. Stanowi to problem też o tyle, że zmęczenie i jego wpływ na walkę nie jest w żaden jasny sposób komunikowane graczowi oraz nie dysponujemy też żadnym FAQ / poradnikiem dla nowych graczy, który by ewentualnie o tym informował.

Zmniejszenie randomu w walce. Obecna jego wartość w postaci: poziom * 5 (również dla potworów na arenie) jest z całą pewnością zbyt duża. Utrudnia to zarówno wyczucie danego potwora w walce oraz dostosowanie builda do możliwie optymalnej wartości zdobywanych umiejętności bojowych (uniki, walka bronią / strzelectwo / rzucanie czarów). W tej erze testuję sobie dla zabawy człowieka trapera z założeniem takim, aby rozwijać postać tak, żeby zgarniać możliwie najwięcej skilla podczas walk. Zwłaszcza na początkowych potworach jednak różnica w obrażeniach powodowana przez random jest tak duża, że na trzy walki dwie potrafiłem zremisować, a jedną wygrać dwoma ciosami.

Dalszy rozwój unikalnych bonusów rasowych / klasowych. Ten patent zapoczątkowałem na dużą skalę również na Amorion, kiedy to jeszcze panowały grze utarte schematy na szablony postaci (krasnolud wojownik / elf mag / hobbit łucznik). Zmiany w tym kierunku nie tylko urozmaicają rozgrywkę, umożliwiając dodatkowe kombinowanie z różnymi połączeniami rasy i klasy, ale też dają nieco powiewu świeżego powietrza, bez wywracania gry do góry nogami. Jak to mawiał Bolec: „przyda się trochę polotu w tym smutnym jak pizda mieście”. 😉

Oczywiście po głowie chodzi mi znacznie więcej pomysłów. Pewne zmiany na pewno będą miały miejsce w przypadku przedmiotów. Ostatnio kilka graczy zwracało mi uwagę choćby na konieczność zmodernizowania idei przedmiotów krasnoludzkich. Przypominam też, że jestem otwarty na wszelkie własne przemyślenia i propozycję – czy to na forum czy na poczcie.

Do następnego.
c[]

Autor: Even

Miłośnik (chociaż w bardziej casualowym wydaniu) RPG, fantastyki oraz science fiction. Hobbystycznie programuje, tworzy i rozwija strony internetowe, a czasami nawet pisze teksty. Zawodowo z kolei poszedł bardziej w stronę marketingu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *