Polskie gry RPG

Polskie komputerowe gry RPG to nie tylko CD Projekt RED. Rodzimi twórcy podejmowali próby stworzenia dobrego erpega jeszcze na długo przed Wiedźminem, zazwyczaj jednak z niezbyt imponującym skutkiem. Najstarsza z przytaczanych produkcji swoją premierę miała w 2007 roku, ale gdyby chcieć cofnąć się w czasie jeszcze bardziej, to materiału starczyłoby na co najmniej drugi artykuł.

Gothic II: Kroniki Myrtany – Archolos

Data wydania: 10 grudnia 2021
Nazwa studia: The Chronicles of Myrtana Team

Zestawienie zaczynamy nie tyle od pełnoprawnej gry, co od… nieoficjalnej modyfikacji. Nie mniej w przypadku Kronik Myrtany powiedzieć, że jest to modyfikacja, to jak nie powiedzieć nic, gdyż twórcy zdają się wynosić to pojęcie o poziom wyżej.

Protagonistą moda jest Marvin, który wraz ze swoim bratem, Jornem, ucieka przed wojną z orkami z rodzinnej wyspy Londram, zaś jego celem jest dostanie się na Archolos, gdzie mieszka jego wuj.

Sama mechanika nie różni się zbytnio od tej z podstawowej wersji gry, chociaż pod wieloma względami została ona odpowiednio usprawniona i rozbudowana. Rdzeń rozgrywki pozostaje jednak niezmienny – sterujemy postacią z perspektywy trzeciej osoby i wraz ze zdobywanym doświadczeniem rozwijamy jej statystyki oraz umiejętności. Wszystko to w otoczeniu dobrze zaprojektowanej wyspy Archolos, gdzie spośród możliwych do odwiedzenia lokacji warto wymienić miasto Archolos, wioskę Silbach, czy choćby liczne winnice, farmy i kopalnie.

Już w pierwszym tygodniu od premiery ilość pobrań modyfikacji przekroczyła 100 tysięcy. Oczywiście większość z tej liczby stanowili gracze z Polski, ale podobnie jak w przypadku innych pozycji z serii Gothic, Kroniki Myrtany zyskały popularność w krajach takich jak Rosja czy Niemcy.

Oceny
 • Gry Online: 9/10
 • CD Action: 8+/10

Gamedec

Data wydania: 16 września 2021
Nazwa studia: Anshar Studios

Gamedec to nastawiona na narrację gra RPG, w której świat przedstawiony jest w rzucie izometrycznym. Gra zabiera gracza w futurystyczną podróż do XXII-wiecznego Warsaw City, gdzie wcielimy się w postać tytułowego Gamedeca – detektywa specjalizującego się w sprawach dziejących się w świecie wirtualnym.

Należy tutaj nadmienić, że sam świat gry oparty jest na książkach z serii Gamedec, autorstwa Marcina Przybyłka. Setting ten jest z całą pewnością interesujący i ma spory potencjał, którego Gamedec do końca chyba jednak nie wykorzystał.

Gra została stosunkowo dobrze przyjęta przez recenzentów, aczkolwiek wielu graczy zwracało uwagę choćby na płytkość dialogów, słabo zaprojektowane postacie poboczne czy całkowity brak dubbingu.

Oceny
 • Metacritic: 72/100
 • Gry Online: 7.5/10

Two Worlds (I i II)

Data wydania: 9 maja 2007 (Two Worlds), 9 listopada 2010 (Two Worlds)
Nazwa studia: Reality Pump Studios

Two Worlds to seria gier action RPG, których akcja toczy się w świecie Antaloor, zamieszkałym m.in. przez ludzi, krasnoludy, elfy czy orków.

Nie sposób odnieść wrażenia, że twórcy w procesie tworzenia gry inspirowali się mocno serią Gothic oraz The Elder Scrolls. Z resztą jeżeli prześledzić archiwalne zapowiedzi pierwszej części gry czy wątki na forach, to można natknąć się na sformułowanie jakoby Two Worlds miało być „pogromcą Obliviona”. Efekt końcowy był delikatnie mówiąc dosyć… średni.

Warto też wspomnieć, że druga część serii doczekała się kilku rozszerzeń, z których ostatnie – Shattered Embrace – zostało wydane po dziewięciu latach od wydania podstawowej wersji gry.

Oceny
Two Worlds I Two Worlds II
 • Metacritic: 65/100
 • Gry Online: 8/10
 • Metacritic: 75/100
 • Gry Online: 7.5/10

Wiedźmin (seria)

Rok wydania: 26 października 2007 (Wiedźmin), 17 maja 2011 (Wiedźmin 2: Zabójcy królów), 19 maja 2015 (Wiedźmin 3: Dziki Gon)
Nazwa studia: CD Projekt RED

Legendarna już seria gier action RPG, której głównym bohaterem jest znany z twórczości Andrzeja Sapkowskiego wiedźmin Geralt z Rivii.

Warto zaznaczyć, że fabuła gier nie stanowi bezpośredniej adaptacji książek, lecz jest niekanoniczną (przynajmniej zdaniem Andrzeja Sapkowskiego) kontynuacją przygód tytułowego wiedźmina.

Seria zdobyła uznanie recenzentów i graczy na całym świecie za sprawą surowego klimatu oraz rozbudowanej fabuły skierowanej raczej do dojrzałych odbiorców. Doceniono także przedstawione w niej trudne dylematy moralne, które w znacznym stopniu kształtują dalszą rozgrywkę i potrafią przynieść nieoczekiwane konsekwencje. Trzecia odsłona trylogii dodatkowo zebrała pochwały za duży i zróżnicowany świat oraz całą masę ciekawie zaprojektowanych zadań pobocznych.

Oceny
Wiedźmin Wiedźmin 2: Zabójcy królów Wiedźmin 3: Dziki Gon
 • Metacritic: 86/100
 • Gry Online: 9/10
 • Metacritic: 88/100
 • Gry Online: 9.5/10
 • Metacritic: 93/100
 • Gry Online: 9.5/10

Cyberpunk 2077

Rok wydania: 10 grudnia 2020
Nazwa studia: CD Projekt RED

Pierwsze zapowiedzi Cyberpunk 2077 pojawiły się już 2013 roku, co oznacza że proces produkcji gry trwał łącznie około siedem lat.

W przeciwieństwie do Wiedźmina Cyberpunk 2077 to RPG, w którym akcja przedstawiona jest z perspektywy pierwszej osoby, zaś sama rozgrywka przypomina bardziej tę z serii Destiny czy Fallout 4. Gracz wciela się w V – początkującego najemnika, który w zależności od wyborów gracza może być mężczyzną lub kobietą oraz posiadać określone pochodzenie. Oprócz widowiskowej walki mamy oczywiście możliwość eksploracji otwartego, cyberpunkowego świata, a także wykonywania szeregu aktywności oraz zadań pobocznych.

Śmiało można powiedzieć, że mający swoją premierę w grudniu 2020 roku Cyberpunk był jedną z najbardziej oczekiwanych gier ostatnich lat. Jakie było rozczarowanie graczy, gdy okazało się, że ostatecznie otrzymali oni produkt… niedokończony. Liczne bugi, glitche, problemy z wydajnością (zwłaszcza w przypadku wersji konsolowych) były dobitnym dowodem na to, że gra nie miała prawa w takiej formie ujrzeć światła dziennego. Przyznać trzeba, że po ponad roku od premiery Cyberpunk jest już wyraźnie lepszą produkcją, przynajmniej pod względem ilości błędów. Jak to się jednak mówi – niesmak pozostał.

Oceny
 • Metacritic: 86/100
 • Gry Online: 9/10

Autor: Even

Miłośnik (chociaż w bardziej casualowym wydaniu) RPG, fantastyki oraz science fiction. Hobbystycznie programuje, tworzy i rozwija strony internetowe, a czasami nawet pisze teksty. Zawodowo z kolei poszedł bardziej w stronę marketingu.

Autor Opublikowano Kategorie RPG

1 KOMENTARZ

 1. Warto wspomnieć też o takim RPG jak Tower of Time. Grze która zebrała całkiem nieźle recenzje. Studio Event Horizon pracuje nad kolejna gierka Dark Envoy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *