GTA RP – Współczesny fenomen zabawy w odgrywanie postaci

SAMP RP

Od dobrych kilku lat niesamowitą i niesłabnącą popularnością cieszy się rozgrywka RPG w świecie GTA V. Paradoksalnie jednak wielu graczy kiedy słyszy o zestawieniu “GTA” oraz “odgrywanie postaci” drapie się po głowie z niedowierzaniem, że takie połączenie w ogóle jest możliwe. Czym właściwie GTA RP wyróżnia się na tle klasycznych erpegów? Na czym polega fenomen jego popularności? W poniższym artykule postaram się odpowiedzieć zarówno na te jak i inne pytania.

SAMP: Początki RP w świecie GTA

SAMP RP

Powstały w 2006 roku SAMP (ang. San Andreas Multiplayer) jest nieoficjalną modyfikacją do GTA San Andreas, który rozszerza podstawową wersję gry o tryb sieciowy.

Początkowo serwery SAMP opierały się w dużym stopniu na rozgrywce PVP. Popularnością cieszyły się choćby klasyczne tryby takie jak deathmatch, team deathmatch czy SAMP-ową wersję capture the flag.

Z biegiem czasu wśród gamemode’ów popularność zaczęły zyskiwać również tryby role play, w których to gracze zamiast zabijania się nawzajem czy po prostu wygłupiania stawiali na zabawę w odgrywanie stworzonych przez siebie postaci.

Za sprawą SAMPa mocno rozwinęła się także polska scena klanowa, która funkcjonowała jeszcze wiele lat po premierze GTA IV czy nawet GTA V.

Warto też nadmienić, że w mającym swoją premierę w 2007 roku GTA IV również istniały serwery RP, jednak w porównaniu do SAMPa nie zdobyły one nigdy większej popularności wśród graczy. Wszystko zmieniło się jednak wraz z premierą GTA V.

GTA V: Rozwój i wzrost popularności GTA RP

GTA RP - Google Trends
Wzrost popularności frazy „gta rp” w Google idealnie koreluje z premierą GTA V

Premiera GTA V bez wątpienia była najważniejszym “growym” wydarzeniem 2013 roku. Nowa produkcja Rockstara nie tylko osiągnęła ogromny sukces komercyjny, bijąc rekordy sprzedaży, ale również stała się podstawą dla rozwoju nowej społeczności graczy związanej z GTA RP.

Podobnie jak w przypadku SAMPa, rozgrywka multiplayer w GTA V początkowo ograniczała się głównie do trybów PVP oraz kooperacji.

Za kamień milowy w rozwoju serwerów GTA RP, takich jakie znamy dzisiaj, można uznać powstanie FiveM, który zdobył popularność w 2016 roku. W wielkim skrócie, FiveM to modyfikacja do Grand Theft Auto V umożliwiająca grę w trybie wieloosobowym na dedykowanych serwerach.

GTA RP w GTA V można śmiało nazwać rozwinięciem koncepcji rozgrywki role play zapoczątkowanej przez SAMP. Stworzona Rockstara kontynuacja serii zaoferowała o wiele bardziej realistyczny świat oraz rozbudowane mechaniki, umożliwiające zaawansowaną interakcję zarówno z otoczeniem, jak i innymi graczami.

Wraz z rosnącą popularnością GTA RP, twórcy modyfikacji i serwerów zaczęli wprowadzać bardziej zaawansowane funkcje, takie jak własne systemy ekonomiczne, zawody oraz szeroko rozumiane możliwości zarabiania pieniędzy, a nawet mini-gry.

Na czym polega role play w Grand Theft Auto?

GTA RP to forma rozgrywki, która przypomina LARP (ang. Live Action Role Playing) – czyli odgrywanie ról w prawdziwym życiu. W tym wypadku odbywa się ona jednak w wirtualnym świecie GTA. Tworzysz tutaj własną postać, wymyślasz jej historię, motywację oraz cele, a następnie wcielasz się w daną rolę.

Twoją wyobraźnię ogranicza niemal tylko to, co jest możliwe w świecie gry. Musisz jednak pamiętać, że raz ustalonej linii fabularnej powinieneś się skrupulatnie trzymać – zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że inni gracze mogą otwarcie skonfrontować nieścisłości dotyczące odgrywanej przez ciebie postaci.

Tworzenie postaci

GTA V - Tworzenie postaci

Jak w każdej grze RPG, tutaj również najważniejszym jest stworzenie postaci. Może się to wydawać proste – ot, stworzyć jej model w grze, ewentualnie uzupełnić dodatkowo jakąś kartę postaci. Prawdziwym wyzwaniem jednak jest sprawienie żeby nasza postać była autentyczna.

Jak każdy człowiek, tak i ta postać nie mogła wziąć się znikąd – powinna mieć swoją historię. Nie musi być ona bardzo szczegółowa, ale dobrze by zawierała takie informacje jak pochodzenie postaci, to jak znalazła się ona w miejscu rozgrywki, a także jak nabyła kluczowe umiejętności.

Pamiętaj jednak, żeby nie przesadzić. Historia twojej postaci tak naprawdę zaczyna się dopiero teraz.

Odgrywanie postaci

GTA V - Odgrywanie postaci

Głównym wyzwaniem dla początkujących graczy może okazać się strach, który utrudnia im nie tylko pełne zaangażowanie w rozgrywkę, ale także czerpanie przyjemności z gry. Warto zawsze pamiętać, że przede wszystkim chodzi o zabawę.

Jeśli czujesz się na siłach, możesz spróbować modyfikować głos swojej postaci. Nie tylko pomoże to odróżnić, co mówisz jako postać, a co OOC (ang. out of character – poza grą), ale doda też jej autentyczności. Mów wyższym/niższym głosem, szybciej/wolniej, jąkając się lub z jakimś akcentem. Eksperymentuj do woli. Najlepiej stosować to w taki sposób, by uwydatnić charakterystyczne cechy naszej postaci. Przykładowo, odgrywając imigranta z krajów latynoskich możesz wtrącać co jakiś czas hiszpańskojęzyczne słownictwo, z kolei odgrywając starszą postać, możesz podkreślić jej wiek odpowiednią intonacją.

Niezwykle istotne jest nawiązywanie kontaktu z innymi graczami. Warto komentować ich zachowanie, wygląd oraz podejmowane przez nich decyzje. Dzięki temu nie tylko będziesz aktywnie uczestniczyć w grze, ale także mieć pewność, że nie zostaniesz zepchnięty poza pierwszy plan wydarzeń. Powinno to jednak zawsze działać w obie strony. Kiedy inny gracz zwraca się do twojej postaci, staraj się podtrzymać rozmowę, reagować, budować relacje.

Przede wszystkim jednak pamiętaj, że postać nie jest tobą. Jeśli zdecydujesz się odgrywać niezbyt rozgarniętego osiłka, twój bohater nie powinien rozumieć wszystkich żartów, intelektualnych aluzji czy skomplikowanych zagadnień.

Zasady GTA RP

Każdy serwer RP w GTA ma swój regulamin i własne zasady, ale niektóre z nich są dość uniwersalne, niezależnie od podejścia do kwestii RP czy choćby jego popularności. Do najważniejszych z nich zaliczyć można:

 • unikaj tryhardowania. Najważniejsze to mieć dobrą zabawę, a nie wygrywać za wszelką cenę,
 • co się dzieje poza grą, zostaje poza grą. Nie wykorzystuj zewnętrznych informacji do uzyskania przewagi w grze,
 • punkt powyższy obejmuje również tzw. stream sniping, tj. oglądanie transmisji streamera w celu wykorzystania jakichś informacji wewnątrz gry (np. miejsce przebywania postaci),
 • nie stosuj power gamingu (w wielkim skrócie – wymuszanie akcji RP na innym graczu),
 • porozumiewasz się z innymi graczami za pomocą czatu głosowego. Miej przyzwoity mikrofon i nie komunikuj się z innymi graczami poza grą,
 • nigdy nie wychodź z roli. Za OOC możesz wylecieć z serwera. Jeśli rozłączyło cię z internetem to nie narzekasz na lagi, UPC, Vectrę czy kogoś innego, tylko mówisz np.: “Zamroczyło mnie”,
 • jeśli umierasz albo tracisz przytomność, nie pamiętasz niczego z tego, co się działo w tym czasie.

Przestrzeganie tych zasad oraz wewnętrznego regulaminu na danym serwerze sprawi, że rozgrywka będzie przyjemna, płynna i satysfakcjonująca dla wszystkich graczy.

Czego potrzebujesz do gry w GTA RP?

Oto, co będzie ci potrzebne do gry w GTA RP:

 • łącze internetowe,
 • konto na Steam,
 • FiveM,
 • przyzwoity mikrofon – za kiepski, trzeszczący głos możesz nawet wylecieć z serwera, albo i nie przejść weryfikacji na WL.

Oczywiście będzie ci potrzebne też oryginalne GTA V (jeśli jesteś fanem serii, to na pewno udało ci się już zdobyć ją za darmo) oraz wspomniany już wcześniej FiveM.

Whitelist – czyli wirtualna selekcja

Najlepsze serwery GTA RP uchodzą za takie między innymi z tego powodu, że ich administracja dba o to, aby poziom graczy na serwerze był jak najwyższy.

Aby w ogóle móc na nich zagrać, trzeba przejść swoistą selekcję. Proces dostania się na tzw. whitelistę różni się w zależności od serwera (te najbardziej popularne mogą pozwolić sobie na największą selekcję graczy), jednak zazwyczaj wiąże się z tym, że musisz najpierw:

 • dołączyć do dedykowanego serwera Discord, forum, grupy lub innego kanału,
 • posiadać konto na Steamie (najlepiej też mieć pod ręką swój steam hex),
 • odbyć rozmowę z administracją serwera, w której między innymi zweryfikowana zostanie twoja znajomość regulaminu oraz ogólnych zasad RP,
 • (i/lub) przedstawić historię i charakterystykę twojej postaci, zamysł na grę.

Co prawda możesz grać też na serwerach typu Whitelist OFF, ale musisz zdawać sobie sprawę, że może się to wiązać z pewnymi niedogodnościami. Brak wymogu whitelistingu sprawia oznacza pewną samowolkę, a w dłuższej perspektywie łamanie zasad społeczności, toksyczność i nieprzyjemną rozgrywkę.

Wzrost popularności GTA RP

GTA V - Statystyki twitch.tv
GTA V osiągnęło swój peak popularności na twitchu w 2021 roku

W ostatnich latach zaobserwować można było dynamiczny wzrost zainteresowania tematyką GTA RP, a jednym z kluczowych czynników tego fenomenu jest popularność tej gry na platformach streamingowych.

W GTA RP bowiem nie tylko dobrze się gra, ale i ogląda – a kreatywność oraz inwencja niektórych streamerów sprawia, że niekiedy mamy do czynienia z widowiskiem porównywalnym do dobrego serialu.

Streamerzy wcielają się w swoje postacie, nawiązują interakcje z innymi graczami, a czasem nawet i streamerami, w ten sposób tworząc emocjonujące show, które porywa widzów i wciąga ich w świat pełen przygód, humoru, absurdów czy nawet napięcia.

Warto też wspomnieć, że widzowie niektórych streamerów nagrywają ich transmisje, a po przeprowadzeniu dodatkowej edycji i montażu udostępniają je na platformie YouTube w formie odcinków, co tworzy niemalże serialowe doświadczenie.

Najpopularniejsi streamerzy GTA RP w Polsce

Streamerzy GTA RP

Najbardziej popularni na dzień dzisiejszy polskimi streamerami grający w GTA RP wg portalu Streams Charts są:

 • xmerghani
 • EWRON
 • xth0rek
 • Grendy
 • parisplatynov

Najpopularniejsze serwery GTA RP w Polsce

Serwery GTA RP

Zgodnie ze statystykami FiveM, najpopularniejszymi na chwilę obecną serwerami są miedzy innymi:

 • Waves RolePlay
 • Realm Roleplay
 • Betterside Roleplay
 • Wait Roleplay
 • AdrenalinaRP

Warto jednak zaznaczyć, że wszystkie powyższe serwery są serwerami WL-OFF, a sama ilość jednoczesnych graczy na serwerze nie jest najlepszym miernikiem popularności ani tym bardziej jakości serwera. Najlepszym dowodem na to jest to, że poza TOP 10 na ww liście znajdują się bardzo popularne, zwłaszcza wśród streamerów serwery takie jak: 5city, V-Life, Pixa RP czy CoCoRP.

GTA RP: Pojęcia i skróty

Poniżej znajduje się lista podstawowych pojęć związanych z rozgrywką na serwerach RP:

IC (In Character) – Oznacza, że ​​gracz działa jako jego postać i przestrzega zasad i ograniczeń postawionych przez fabułę gry.

OOC (Out of Character) – Oznacza, że ​​gracz komunikuje się z innymi graczami poza kontekstem gry, często w celu omówienia spraw technicznych lub organizacyjnych.

MG (Metagaming) – Wykorzystywanie informacji, które gracz zdobył poza grą (OOC), w celu wpływania na działania postaci w grze (IC).

PG (Powergaming) – Przypisywanie postaci nadzwyczajnych umiejętności, ignorowanie ograniczeń gry lub innych graczy w celu osiągnięcia przewagi.

CK (Character Kill) – Odnosi się do trwałej śmierci postaci, która nie może być przywrócona do życia.

RK (Revenge Kill) – Oznacza sytuację, w której gracz po śmierci postaci podejmuje działania w celu odwetu na osobie, która go zabiła.

BW (Brutally Wounded) – Oznacza poważnie zranioną postać, która wymaga pomocy medycznej.

Must Win – Wyrażenie używane, gdy gracz stara się zawsze wygrać lub dominować w sytuacjach w grze, niezależnie od logiki fabularnej lub równowagi rozgrywki.

Stream Sniping – Podglądanie streamów innych graczy w celu uzyskania nieuczciwej przewagi, np. śledzenia ich lokalizacji w świecie gry.

FailRP – Sytuacja, w której gracz narusza zasady RP poprzez działania, które nie są realistyczne lub nie pasują do fabuły. Może obejmować nadużycie umiejętności, ignorowanie skutków działań lub nieodpowiednie zachowanie postaci.

Cop Baiting – Zachowanie polegające na prowokowanie policji w celu wywołania interakcji lub konfrontacji. Może obejmować celowe łamanie prawa lub nękanie funkcjonariuszy.

Autor: Even

Miłośnik (chociaż w bardziej casualowym wydaniu) RPG, fantastyki oraz science fiction. Hobbystycznie programuje, tworzy i rozwija strony internetowe, a czasami nawet pisze teksty. Zawodowo z kolei poszedł bardziej w stronę marketingu.

Autor Opublikowano Kategorie RPGTagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *